KLF præsenterer: Dialog nytter

KLF, Kirke & Medier lancerer ny præsentationsvideo, der kommer hele vejen rundt om mediebrugerorganisationens dialog med public service-medierne.
Kom til dialogmøde med DRs generaldirektør, få et smugkig bag kameraet i optagerne til TV 2’s Go’ Morgen Danmark og hør, hvad mediepersoner selv mener om kristendommens betydning i Danmark.
Det er blot nogle af ingredienserne i en dugfrisk præsentationsvideo fra Danmarks største mediebrugerorganisation, KLF, Kirke & Medier.
Videoen er optaget i bl.a. DR, TV 2, Vor Frue Kirke i København og Den gamle by i Aarhus. Her fortæller generalsekretær Mikael Arendt Laursen om KLF’s indsatsområder: at få politikerne til at sikre kristendom og kirke på mediernes dagsorden, og at holde medierne op på at bruge et ordentligt sprog og behandle mennesker værdigt i udsendelserne.
Dialog nytter! Det viser videoen med al tydelighed. Se den selv ved at klikke på billedet her:

Vær med i dialogen på Facebook

Vidste du, at du også kan følge os på Facebook? Og få nyheder, inspiration og ikke mindst deltage i et sobert kommentarspor. Hop ind på vores Facebookside og klik på Følg

Sammen er vi KLF!

Og det er folk som dig, der holder KLF Kirke & Medier relevant. Derfor spørger vi frimodigt: Har du lyst og mulighed for at støtte os?