Faste programmer om tro
TV-programmer
Morgenandagten
Mandag til lørdag kl . 08.05 på DR2.
Se morgenandagten
Reager
Før søndagen
Lørdage ml. kl. 17 og 20 på DR2.
Se Før søndagen
Reager
Tv-gudstjeneste
Søndag kl. 10 på DR1 og kl. 14.00 på DR2.
Se tv-gudstjenesten
Oversigt over kommende gudstjenester
Reager
dk4
Tv-stationen sender på skiftende tidspunkter Den etiske fordring, Dyder og laster og Søstrene Bisp.
Hold øje med dk4s tv-guide
Tysk TV
ZDF
Søndag kl. 9.03: 37° Leben.
Søndag kl. 9.30: Gudstjeneste.
ARD
Lørdag ml. kl. 23.30 og 23.55: Das Wort zum Sonntag (Før søndagen)
Svensk tv
svt1
Lørdag kl. 17.50: Helgmålsringning
svt2
Søndag kl. 10.00: Gudstjeneste
Radioprogrammer
Morgenandagten
Mandag til lørdag kl. 08.05 på P2.
Hør morgenandagten i DR Lyd
Reager
Pilgrim
Søndag kl. 08.03 på P1.
Hør Pilgrim i DR Lyd
Reager
Bibelen Leth fortalt
Søndag kl. 09.05 på P1.
Hør Bibelen Leth fortalt i DR Lyd
Reager
Radiogudstjeneste
Søn- og helligdage kl. 10.03 på P1.
Hør radiogudstjenesten i DR Lyd
Oversigt over kommende gudstjenester
Reager
Hvad ville Jesus have sagt?
Søndag kl. 11.03 på P1.
Hør Hvad ville Jesus have sagt? i DR Lyd
Reager
Tidsånd
Hør Tidsånd i DR Lyd
Reager
Tal til mig
Hør Tal til mig i DR Lyd
Reager
Audiens
Hør Audiens i DR Lyd
Reager
Dato | Dag i kirkeåret | Radiogudstjeneste | TV-gudstjeneste |
1. oktober | 17. s. e. trinitatis | Gjellerup Valgmenighed ved Jonas Jochumsen | Christianskirken (på Christianshavn) ved Pia Søltoft |
3. oktober | Christiansborg Slotskirke [Folketingets åbning] | Ingen tv-gudstjeneste | |
8. oktober | 18. s. e. trinitatis | Sct. Johannes Kirke, Kbh ved Louise Britze | Christianskirken ved Claus Oldenburg |
15. oktober | 19. s. e. trinitatis | Ansgar Kirke, Flensborg ved Merethe Neldeberg Jørgensen | Christianskirken ved Pia Søltoft |
22. oktober | 20. s. e. trinitatis | Skødstrup Kirke ved Susanne Kristensen | Christianskirken ved Claus Oldenburg |
29. oktober | 21. s. e. trinitatis | Vartov Kirke ved Jesper Tang Nielsen | Nordisk gudstjeneste i samarbejde med NRK ved |
5. november | alle helgen | Viborg Domkirke ved biskop Henrik Stubkjær | Ishøj Kirke ved Anders Gadegaard |
12. november | 23. s. e. trinitatis | Langenæskirken, Aarhus ved Anne Ehlers | Ishøj Kirke ved Anders Gadegaard |
19. november | 24. s. e. trinitatis | Vor Frue Kirke, Bruxelles ved Mogens Bering Rasmussen | Tårnby ved Karsten Møller Hansen |
26. november | sidste søndag i kirkeåret | Odense Domkirke ved Biskop Mads Davidsen | Tårnby ved Karsten Møller Hansen |
3. december | 1. s. advent | Helsingør Domkirke ved Biskop Peter Birch | Tårnby ved Karsten Møller Hansen |
10. december | 2. s. advent | Haderslev domkirke ved Biskop Marianne Christiansen | Tårnby ved Karsten Møller Hansen |
17. december | 3. s. advent | Ribe Domkirke ved Biskop Elof Westergaard | Ribe Domkirke ved |
24. december | juleaften | Vor Frelsers Kirke, Kbh | Vor Frue Kirke Aarhus ved Ane Bramstoft |
25. december | juledag | Vor Frelsers Kirke, Kbh | Ribe Domkirke ved |
26. december | 2. juledag | Vor Frelsers Kirke, Kbh | Ingen tv-gudstjeneste |
31. december | julesøndag | Sanderum Kirke, Odense ved Pernille Svendsen | Ribe Domkirke ved Domprovst |