Kirken i mediernes malstrøm

0
770

På forårets generalforsamling i Helle Hallen den 5. marts, talte højskoleforstander Ole Kobbelgaard over kirkens rolle i mediernes malstrøm.
helle-hallen-PICT1994
Det er næsten umuligt at få dagbladene til at skrive positive beretninger fra kirkelivet. Pressen vil hellere bringe sensationsstof af negativ art. Dog er Danmark er vel stadigvæk et kristent land?
Den daglige avis er under afvikling i disse år. Alting skifter og de unge er konstant på nettet. Derfor må KLF forny sig hævdede Kobbelgaard.
Han fortsatte:
– Det er op ad bakke. Derfor er der nødvendigt med nytænkning. De unge kender ikke noget til kristenlivets historie, men det må være en selvfølge, at Danmarks Radio oplyser grundigt om stoffet. Det bør ikke være et ene område for KLF,  men også være et spørgsmål om dansk kultur.
For Kobbelgaard falder snakken også på, hvem det er, der sidder og beslutter hvordan Danmark skal udvikle sig i disse år, her og nu.
Afslutningsvis spurgte han: Må vi have lov til at være med til at præge udviklingen?

Tidligere artikelKLF bedømmer fotos
Næste artikelVinder af fotokonkurrence fundet

EFTERLAD ET SVAR

Skriv din kommentar

Skriv dit navn her