Nutidens børn og unge er vokset op med skærme omkring sig som den første generation nogensinde. Samtidig skulle deres forældre selv lære at blive dus med touchskærme, apps og sociale medier, inden de selv kunne forsøge at sætte rammer og regler for børnenes digitale hverdag. Man kan sige sig selv, at det ikke har været let for familierne at finde sig til rette i en tid, hvor det ene sociale medie afløser det andet hurtigere, end mange af os voksne kan fatte. Den samme udvikling sker på teknologifronten, hvor snart sagt alle enheder fra telefonen til spillekonsollen er forbundet til nettet. Facebook-generationen er i dag forældre til Tik Tok-generationen, og det er let at miste overblikket over muligheder og indhold.
Siden 2017 har KLF, Kirke & Medier arbejdet målrettet på at udruste forældre til at forstå og tackle de digitale udfordringer i familien. Til at begynde med stod vi ret alene med vores holdninger til digitaliseringens udfordringer, og selvom vi forelagde dem for relevante politikere blev der i bedste fald nikket forstående. Men der skete ikke meget. Det ser heldigvis anderledes ud i dag. Den nuværende undervisningsminister har for alvor fået øjnene op for de problemer, som særligt rammer skolerne og både går ud over læring og social adfærd. Det er godt, at der endelig sker noget fra politisk side.
de synes at være enten inkompetente eller uvillige til at dæmme op for de skadelige indhold
Mikael Arendt Laursen (om de sociale medieplatforme)

Og det er også en stor glæde at se, at DR med dokumentaren Alene hjemme på nettet helt aktuelt tager fat om de mørkeste skyggesider af børn og unges skærmbrug. Trods min egen opfattelse af, at jeg har en vis indsigt i, hvad børn kan blive udsat for, når de er på nettet og på de sociale medier, så var det en skræmmende oplevelse at se denne dokumentar. Børn og unge møder for manges vedkommende dagligt videoer på for eksempel Instagram og TikTok, hvor de bliver eksponeret for ekstrem vold, død, ufiltreret sex og krig. Intet af dette bør børn blive udsat for af mediegiganter som Meta (selskabet bag Facebook og Instagram), Alphabet (selskabet bag Google og Youtube) samt det lidt oversete kinesiske selskab ByteDance (selskabet bag TikTok) – og de synes at være enten inkompetente eller uvillige til at dæmme op for de skadelige indhold.
Derfor er DRs massive fokus på børn og unges oplevelser på nettet af afgørende betydning. Fordi vi får det ud i det åbne, ufiltreret, hvad der sker på nettet. Særligt begejstret blev jeg, da jeg så Ultra Nyt Special – Alene hjemme på nettet, hvor DR i børnehøjde fortæller om de samme emner, som voksendokumentaren tager fat på. Udsendelsen er relevant, konkret, fyldt med gode råd og vejledning og viser børnene, hvordan de trygt kan gå til deres forældre eller lærere, hvis de oplever noget ubehageligt på nettet. Ultra Nyt fortjener masser af ros for at håndtere svære emner som dette på en børnevenlig måde.
Digitaliseringens udfordringer tages endelig alvorligt! Politikerne er ved at vågne op, og DR er kommet på banen med public service-indhold, som både sætter en dagsorden i debatten og reelt hjælper os videre til at få mere styr på alt det der med skærme i familierne.
Tusind tak!
Mikael Arendt Laursen
generalsekretær i KLF, Kirke & Medier
Se 1. del af dokumentaren Alene hjemme på nettet på DR TV (bemærk: den er uegnet for børn!)
ULTRA NYT sætter fokus på, hvad børn og unge møder på nettet i en særudgave af nyhedsprogrammet (det kan med fordel ses sammen med forældre eller andre voksne)