DR3’s nye quiz”Sladrehanken” dykker ned i de mængder af data, vi danskere efterlader ved hvert klik på Internettet.
I quizzen kæmper P3-værterne Esben Bjerre og Peter Falktoft om, hvem der kender danskernes bedst. I afsnit to havde de inviteret henholdsvis tidligere PET-chef Hans Jørgen Bonnichesen og præst Pernille Østrem med som hjælpende deltagere.
Pernille Østrem kender vi blandt andet fra DR3-programmet “Gift ved første blik“, hvor hun havde en fremtrædende rolle som en af eksperterne.
I KLF, Kirke & Medier glæder vi os over, at DR3 kigger på bredden af befolkningen og inviterer en præst med indenfor i et underholdningsprogram. På den måde er DR3 også med til at vise, at præster er nogen, som man kan tale med.
Se Sladrehanken – vi ved hvad du laver